16 Ocak 2012 Pazartesi

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRAN GIDALAR

Anne sütünü arttıran gıdalar konusunda tarafımca test edilmiş gıdaları burada açıklıyorum :)

1) Sağlık personellerinin dediği gibi "marul" ciddi anlamda sütü arttırıyor! ama öyle 1-2 yaprak değil, koca bir kase marul salatası yapacak, yiyecek ve sonuçtan memnun kalacağınıza adım gibi eminim! Ayrıca marul kilo da yapmadığından, doya doya yiyebilirsiniz. Melis doğduktan sonraki özellikle ilk 6 ay adeta kendimi inek olarak görüyordum: ot ye, süt ver...2) Havuç salatası da, marul kadar olmasa da, süt yapma konusunda fena değildir. Ayrıca da vitamin küpüdür.

3) Su, su, su....! Günde en az 3 litre su içilmeli. Su içilmez ise ne yerseniz yiyin sütünüz bol olmayacaktır. Ancak sadece su ile olmayacağını ve iyi-sağlıklı beslenmenin önemini burada vurgulamak isterim. Sadece su içer, ama iyi beslenmez iseniz, sütünüz bol olur ama su gibi olmaktan öteye gidemez, çok faydalı-bebeğe kilo aldırıcı olamaz. Zira anne sütü sıvı olduğu kadar içindeki yağ miktarı da önemlidir.


4) Suyun yanında süt içmeyi de unutmayınız. Süt için, sütünüz olsun :) Kilo yapmaması için yarım yağlılarını tercih edebilirsiniz.
5) Az şekerli ayva kompostosuna da süt yapma konusunda 10 üzerinden 7 verebiliriz.6) Malt içeceği: Süt verdiğim dönemlerde malt içeceğini de çok kullandım. e-bebek mağazalarından "promalt" marka malt içeceği alıyordum. Ayrıca e-bebek'in internet sitesinden de satışı yapılıyor. Joker mağazalarında da "vitamalt" marka satılmakta. Fiyatı yüksek ancak yine de 1 hafta-10 günlük kürler halinde yapılabilir. Süt yapma konusunda gayet iyi. 10 üzerinden 9 diyebilirim. Ancak süt yaptığı kadar kilo yaptığı da bir gerçek!7) Boza: Boza ile malt içeceğinin hammaddesi aynı. Farkı; malt içeceğinin kutusu 5 tl, bozanın ise şişesi! Boza da çok güzel süt yapıyor, ancak bir o kadar da kilo! Zaten kilo vermek isteyenlerin en büyük düşmanlarından boza.

8) Gelelim bitkilere: Ben aktardan bir karışım almıştım: Rezene, anason, mayıs papatyası ve melisa var içinde. Ama aynı oranda karıştırılmıyor tabi, çünkü mesela anason fazla olmamalı. Neyse işte bu karışım hem çok iyi süt yapıyor hem de bebeğin gazını alıyor. Melis'in çok şükür hiç gazı olmadı; bu konuda bu karışımın büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu karışımı günde ilk 6 ay günde 4-5 fincan içiyordum.


9) Isırgan otunun da çok iyi süt yaptığı etrafça söylenince (hatta sütü çok çok az olanları ki, bunu sayesinde artmış) hemen ısırgan otu çayını da denedim. Ve de fazlasıyla memnun kaldım! Bazen sadece ısırgan otu çayı, bazen de yukarıdaki karışımıma ekleyerek içiyordum.


10) Bulgur, mercimek ve soğan da çok iyi süt yapanlar grubundadır. Ancak mercimek ve soğan bebekte gaz da yapar. Yalnız soğan pişmiş olursa gaz yapmaz.11) Bir arkadaşımın tavsiyesiyle hemen yeşil üzüme de başlamıştım. O da süt yapma konusunda fena değil. Ancak üzümde şeker miktarı biraz fazla olduğundan (ki diyetlerde 1 avuçtan fazlası verilmez) kilo yapma olasılığı var.


12) Ve son olarak "tahin-pekmez"!! Muhteşem süt yapar! Ama muhteşem de kilo yapar! :)SON NOTLAR: Çay ve kahve süt kalitesini ve miktarını düşürür. Bu yüzden emzirme döneminde bunları tüketmemek lazım. Gazlı içecekleri - zaten adı üstünde- bebekte gaz yapacağından kesinlikle içmemek lazım.

Bunların dışında beslenmeye dikkat edilmeli. Şekerli gıdalardan kaçınmalı, bazılarının dediği gibi şekerli gıdalar asla süt yapmaz..

Bol sütlü günler dileğiyle... :)4 yorum:

incigözlü dedi ki...

harika bir bilgi paylaşımı olmuş. sütü yetersiz bir anne olarak deneyeceğim bunları. teşekkürlerrr :)

Adsız dedi ki...

tahin pekmez gerçekten süt yapıyor deneyin lütfen farkı göreceksiniz

anne sütü dedi ki...

bu vermiş olduğunuz çok değerli bilgiler için teşekkür ederim

Arzu İslamoglu dedi ki...

Marul evet bencede en iyisii tavsiye ederimm ben hamileyim hamilelik suresince yesem faydasi olurmu acaba sütüme